Tumšais tūrisms Eiropā

27 Feb

Tuvojas pavasaris – laiks, kad jau var ne tikai sapņaini domāt par vasaras saulainajām dienām, bet jau kalt nopietnākus plānus. Protams, svarīgākais no tiem ir vasaras ceļojums. Šogad gribas atzīmēties vairākās Eiropas valstīs. Tomēr izdomāt, kurās un, galu galā, ko apskatīt, nav viegli.

Tūrisma ceļveži ir pārklāti ar izvēlēm, instagrams pilns ar smalkām ceļojuma bildēm un no draugiem saklausīti tik daudzi ieteikumi, ka vairs nevar saprast, ko ņemt vērā. Taisnības labad jāatzīst, ka šoreiz gribas kaut ko citādāku. Pārbaudītās vērtības tik tiešām ir labas, bet reizi pa reizei – uzdzen garlaicību. Nolemju rakt dziļāk un tikt līdz Eiropas tumšajai pusei.

Lietuva. Visu zemju proletārieši, savienojoties!

Staļina ieguldījums vēstures lapaspusēs ir iespaidīgs, taču ne labā ziņā. Deportācijas, Golodomors, miljoniem mirušu cilvēku. Lietuvā esošajā “Grūto parkas” atrodamas dažādas – slavenu un mazāk zināmu – sociālisma piekritēju statujas un skulptūras, vairākas no tām – celtas par godu Josifam.  Neoficiāli “Grūto parkas” mēdz dēvēt arī par “Staļina pasauli”. 

Parkā izvietoti vairāki komunisma muzeji, bērnu rotaļlaukums, mini zoo un gulaga replikas. “Grūto parkas” piedāvājums ir reizē gan neordinārs, gan pietiekami plašs, lai ar to uzsāktu ceļojumu.

Polija. Aiz dzeloņdrātiem

No Staļina līdz Hitleram. Aušvicas koncentrācijas nometne, kur Otrā pasaules kara laikā bija lielākais koncentrācijas nometņu tīkls. Tajā skaitā ir arī nāves nometne, kur gāzes kamerās tika nogalināti ieslodzītie. Katru gadu Aušvica uzņem vairāk nekā miljons tūristu no visas pasaules, padarot to par vienu no pieprasītākajiem tumšā tūrisma objektiem. 

Nīderlande. Ciemos pie Annas

Anna Franka bija ebreju meitene, kuras ģimene tika deportēta uz Aušvicu. Anna aprakstīja kara laikā piedzīvoto, un viņas vārdi kļuva par iespaidīgu holokausta liecību. Viņas uzrakstītā dienasgrāmata kļuva slavena tikai pēc jauniņās meitenes traģiskās nāves.  Amsterdamā, mājā, kur Anna un viņas ģimene slēpās no nacistiem, ir izveidots muzejs. Tūre muzejā ilgst aptuveni stundu, muzejā ir ierīkota arī kafejnīca un grāmatu veikals.

Spānija. Gandrīz mirušie

Holokausts ir smaga tēma. Negribot visu ceļojuma laiku pavadīt pārdomās par vēstures šausmām un netaisnību, kā nākamo galamērķi izvēlos Spāniju. Jo Spānija taču ir fiesta! Svinēt var daudz ko, un tieši to spāņi arī dara. Fiestas de Santa Marta de Ribarteme – festivāls, kas veltīts tiem, kuri ir bijuši tuvu nāvei, tomēr izķepurojušies no kaulainās tvēriena.

Festivāls notiek katru gadu, un tā laikā notiek buļļu skrējiens, tomātu kaujas, vīna dzeršana. Tiktāl – viss normāli, nekāds tumšais tūrisms. Tomēr spāņi ir pacentušies – ģimenes nes zārkus, kuros guļ tie, kuri reiz gandrīz miruši. Baznīcā viņi nododas lūgšanām, kuru laikā pateicas par savu dzīvi. Par savu dzīvības glābšanu viņi svētvietā atstāj naudu kā pateicības dāvanu. 

Itālija. Iznīcinātā pilsēta

Pompeji ir pilsēta Itālijas dienvidos, kuru 79. gadā iznīcināja vulkāna izvirdums. Pilsēta ir saglabājusies cauri laikam, tajā ir atrodamas drupas, teātri, amfiteātris, skaisti fresku gleznojumi – daļa no tiem ļoti erotiski.

Tam visam pa vidu ir bojā gājušo cilvēku mirstīgās atliekas, kuru ķermeņos joprojām ir jaušama agonija. Tajā pašā izvirduma laikā traģiskais liktenis piemeklēja vēl vienu Itālijas pilsētu – Herkulānu. 

Par citiem tumšā tūrisma galamērķiem lasi šeit – “Ko piedāvā tumšais tūrisms?”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: